ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ «ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ» ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ ΣΤΟΝ ΠΟΡΟ ΚΑΙ  ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΑ ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΑΜΕΑ

Οι καταρτιζόμενοι της ειδικότητας του 1ου ΔΙΕΚ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  «Τεχνικός ανελκυστήρων»  πραγματοποίησαν με τον εκπαιδευτή τους κ. Γρηγορόπουλο Δημήτριο στις  9/11/2022 εκπαιδευτική επίσκεψη στις κτιριακές εγκαταστάσεις του συλλόγου τριτέκνων Ηρακλείου στον Πόρο,  όπου η τεχνική εταιρία ανελκυστήρων GRIGORAKIS ELEVATORS   έκανε επίδειξη και παρουσία  σύγχρονου υδραυλικού ανελκυστήρα με προδιαγραφές ΑΜΕΑ που πρόσφατα τοποθετήθηκε στον χώρο αυτό.

Την παρουσία έκανε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης της εταιρίας  κος Γρηγοράκης Αλέξανδρος που ταυτόχρονα είναι  αδειούχος εγκαταστάτης και συντηρητής ανελκυστήρων με πολυετή εμπειρία στο χώρο, καθώς και ο αδειούχος και έμπειρος τεχνικός της εταιρίας  κος  Γεώργιος Παχιαδάκης, που με  μεγάλη προθυμία και με πολλές λεπτομέρειες εξήγησε στους σπουδαστές την αρχή λειτουργίας ενός  υδραυλικού ανελκυστήρα με έμβολο, έδειξε επί τόπου τα μηχανικά μέρη του, τον ηλεκτρικό  πίνακα  και απάντησε σε απορίες των σπουδαστών. Επίσης εξήγησε πώς γίνεται διάγνωση βλαβών βάσει των κωδικών σφαλμάτων, πώς γίνεται μια τυπική συντήρηση ανελκυστήρα  και μετέφερε περιγραφικά  το γενικότερο κλίμα εργασίας του εν λόγω επαγγέλματος στους μαθητές. Τέλος εξήγησε στους σπουδαστές  τι ισχύει σήμερα με την νομοθεσία και την αδειοδότηση των τεχνικών στο συγκεκριμένο επάγγελμα.

Κλείνοντας θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον ιδιοκτήτη της τεχνικής εταιρίας ανελκυστήρων GRIGORAKIS ELEVATORS  Αλέξανδρο Γρηγοράκη για το χρόνο και τις γνώσεις που αφειδώς μοιράστηκε με τους σπουδαστές του ΔΙΕΚ , τον τεχνικό  Γιώργο Παχιαδάκη  που πρακτικά βοήθησε στην επίδειξη της λειτουργίας του ανελκυστήρα και τέλος τον διευθυντή του 1ου ΔΙΕΚ κο Μιχάλη Γραφανάκη  που ταχύτατα ενέκρινε και αδειοδότησε το αίτημα για την διεξαγωγή της εν λόγω εκπαιδευτικής επίσκεψης.