Έναρξη λειτουργίας Δημόσιων Επαγγελματικών Σχολών Κατάρτισης (Ε.Σ.Κ.) αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων

Ξεκινά για πρώτη φορά η λειτουργία των Επαγγελματικών Σχολών Κατάρτισης (Ε.Σ.Κ.) επιπέδου 3 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων που προβλέπονται στον ν. 4763/2020. Συγκεκριμένα, τον προσεχή μήνα θα ξεκινήσει η λειτουργία των Ε.Σ.Κ. Περάματος και Μετσόβου, ενώ η Ε.Σ.Κ. Σύρου θα ξεκινήσει τη λειτουργία της τον Φεβρουάριο του 2023.

Η φοίτηση στις Ε.Σ.Κ. είναι διετής με παρακολούθηση θεωρητικών και εργαστηριακών μαθημάτων, καθώς και αμειβόμενη πρακτική άσκηση/μαθητεία που πραγματοποιείται σε επιχειρήσεις του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα σε θέσεις συναφείς με την ειδικότητα. Στις εν λόγω σχολές οι ενδιαφερόμενοι εγγράφονται δωρεάν και χωρίς άλλους περιορισμούς (εξετάσεις, όρια ηλικίας), με μόνη προϋπόθεση να είναι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου τίτλου.

Οι Ε.Σ.Κ. παρέχουν σύγχρονη αρχική επαγγελματική κατάρτιση καθώς και αναβάθμιση των βασικών δεξιοτήτων με σκοπό την αντιμετώπιση της σχολικής διαρροής, τη δυνατότητα συνέχισης των σπουδών σε ανώτερο επίπεδο και κυρίως την εξασφάλιση της ένταξης στην αγορά εργασίας και στην επαγγελματική ζωή, με ιδιαίτερη μέριμνα στις ευπαθείς και ευάλωτες κοινωνικές ομάδες.

Στους απόφοιτους των Ε.Σ.Κ. χορηγείται πτυχίο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 3 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, ύστερα από επιτυχή συμμετοχή σε εξετάσεις πιστοποίησης που διενεργούνται από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων & Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.).

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση εγγραφής στο χρονικό διάστημα από 24 Οκτωβρίου μέχρι 10 Νοεμβρίου 2022 ηλεκτρονικά ή διά ζώσης, ως εξής:

$     ·    Για την Ε.Σ.Κ. Περάματος στο Δημόσιο Ι.Ε.Κ Κορυδαλλού, Σολωμού 2-4, Κορυδαλλός, T.K. 18122, τηλ.: 210-4961602, email: \n Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. “>grammateia@1iek-ioann.ioa.sch.gr

Η ειδικότητα που θα λειτουργήσει κατά το έτος κατάρτισης 2022-2023 στην ΕΣΚ Μετσόβου (έδρα: Αβέρωφ 2, Κεντρική Πλατεία, 44200 Μέτσοβο) είναι: Τεχνίτης Υφαντικής Τέχνης.

Έναρξη μαθημάτων για τις Ε.Σ.Κ. Περάματος και Ε.Σ.Κ. Μετσόβου: 14 Νοεμβρίου 2022.

Από το έτος κατάρτισης 2023-2024 στις Ε.Σ.Κ. Περάματος και Σύρου θα λειτουργήσουν επιπλέον ειδικότητες με υψηλή ζήτηση στην αγορά εργασίας που σχετίζονται με τη Ναυπηγική Βιομηχανία, όπως Tεχνίτες Εργαλειομηχανών, Εφαρμοστές, Ελασματουργοί, Σωληνουργοί, Ηλεκτροσυγκολλητές, Αμμοβολιστές-Βαφείς, Ναυπηγοξυλουργοί και Καραβομαραγκοί.