Επιδαπέδια παιχνίδια του 1ου ΔΙΕΚ στα παιδιά του Παιδικού Χωριού SOS

Σε μια πρωτοποριακή δράση εκπαιδευτικού χαρακτήρα που υλοποίησε το απόγευμα της Τρίτης, 4 Μαΐου 2023, το 1ο ΔΙΕΚ Ηρακλείου, με τα παιδιά του Παιδικού Χωριού SOS βρέθηκε το site για την οικογένεια και το παιδί, zerotoeighteen.

Το τμήμα «Βοηθών βρεφονηπιοκόμων», με τις εκπαιδεύτριες τους, Δρ. Μαρία Βαρσαμά, την κα Φωτεινή Μαργίπλη και την σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή του 1ου ΔΙΕΚ, κ. Μιχάλη Γραφανάκη επισκέφτηκαν το χωριό με σκοπό να αλληλοεπιδράσουν με τα παιδιά που φιλοξενούνται στο χώρο!

Στα πλαίσια του μαθήματός τους, οι εκπαιδευόμενες του 1ου ΔΙΕΚ έφτιαξαν σε ομάδες “πέντε” επιδαπέδια παιχνίδια μεγάλων διαστάσεων με σκοπό να τα δείξουν στα παιδάκια, του Παιδικού Χωριού. Με βοηθό την σκέψη, την παρατήρηση, την φυσική κατάσταση των παιδιών και την αντίληψη οι μικροί μας φίλοι ήρθαν σε επαφή με τα παιχνίδια και η αλήθεια είναι ότι πέρασαν κατά γενική ομολογία, πολύ καλά. Η δράση ξεκίνησε από το εσωτερικό χώρο του Παιδικού χωριού με το παιχνίδι των αριθμών και των πράξεων και συνεχίστηκε στον εξωτερικό χώρο με το “mini golf” , το “εφευρετικό” φιδάκι, τον στόχο του “Μπομπ σφουγγαράκη” και το “Twister”.

Η αρχική πρόταση της δράσης έγινε από τις διδάσκουσες αλλά η επιλογή των παιχνιδιών έγινε αποκλειστικά από τις εκπαιδευόμενες. Η διάθεση προσφοράς και βιωματικής εμπλοκής είχε εκδηλωθεί από τις φοιτήτριες από την αρχή της χρονιάς.

Ο διευθυντής του Παιδικού Χωριού SOS Ηρακλείου, κ. Πέτρος Παπαδάκης με την άδεια του, βοήθησε στην υλοποίηση της ιδέας και με τον καθοδηγητικό και υποστηρικτικό ρόλο των εκπαιδευτριών, η δράση είχε εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Στόχος της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν να συνδυαστεί η μάθηση μέσω της βιωματικής αλληλεπίδρασης με μαθητές σχολικής και προσχολικής, ηλικίας με την χαρά του παιχνιδιού και την ικανοποίηση προσφοράς στον συνάνθρωπο!