Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟΣ !

.

Πρώτη ημέρα του Απριλίου και οι καταρτιζόμενοι του Δ’ εξαμήνου στο τμήμα “Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων” φιλοξένησαν στο πλαίσιο του μαθήματος  “Κουκλοθέατρο- Θέατρο Σκιών” δύο νέους Καραγκιοζοπαίχτες της Κρήτης, τον Ηλία Βασιλειάδη, μαθητή της Α’ λυκείου του Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου και τον Χρήστο Ιωαννίδη

.

Οι δύο Καραγκιοζοπαίχτες, μαθητές του Άθω Δανέλλη (Αθηναϊκός Θίασος Σκιών) και του Γιουβάν – Γιάννη Παπαδόπουλου (Θέατρο Σκιών Κρήτης)  μύησαν τους καταρτιζόμενους στην τέχνη του Καραγκιόζη τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε πρακτικό επίπεδο.

.

Μίλησαν για το ιστορικοκοινωνικό πλαίσιο στο οποίο γεννήθηκε και άκμασε το Θέατρο Σκιών στην Ελλάδα, για τους σπουδαίους καραγκιοζοπαίχτες – δασκάλους του είδους, για τις φιγούρες, τα έργα και τις παραστάσεις στο πέρασμα του χρόνου και ολοκλήρωσαν το μάθημα – παρουσίαση  σχεδιάζοντας, κατασκευάζοντας και ζωντανεύοντας μαζί τους τη φιγούρα του Καραγκιόζη.