ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΧΑΡΑΣ ΣΤΟ Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 19/1/2024, οι καταρτιζόμενοι του τμήματος  «Τεχνικός Μαγειρικής Τέχνης – Αρχιμάγειρας (CHEF)» του 1ου ΔΙΕΚ Ηρακλείου, μαζί με τους εκπαιδευτές τους, κ. Μπόσγα Ιωάννη, κ. Σταυρακάκη Ιωάννη και κ. Ασουμανάκι Ιωάννα, επισκέφθηκαν τα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Ηρακλείου (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.). Εκεί, παρασκεύασαν και διακόσμησαν τις πρωτοχρονιάτικες πίτες των μαθητών του ειδικού σχολείου, παρευρέθηκαν στην κοπή της πίτας και παρασκεύασαν  και γεύτηκαν μαζί με τους μαθητές  διάφορες αλμυρές λιχουδιές όπως πίτσα,  τυροπιττάκια και ελιοψωμάκια κουρού.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στο εργαστήριο μαγειρικής – ζαχαροπλαστικής του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Ηρακλείου στα πλαίσια συμπερίληψης και κοινωνικοποίησης των μαθητών του ειδικού σχολείου και στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία καθώς μοίρασε χαμόγελα και ικανοποίηση σε όλους τους συμμετέχοντες.

Στην κοπή της πίτας μετά από πρόσκληση του σχολείου παρευρέθηκαν επίσης ο Θεοφιλέστατος επίσκοπος Κνωσού κ. Μεθόδιος και ο Προϊστάμενος της Ενορίας Αγίου Ιωάννου Χωστού, Πρωτοπρεσβύτερος Αντώνιος Παπουτσάκης.

Συγχαρητήρια σε εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενους για την υπέροχη αυτή πρωτοβουλία!!!