Οι μάγειρες της 1ης ΣΑΕΚ Ηρακλείου φτιάχνουν “figolli”μαζί με τους μικρούς μαθητές του 15ου Δημοτικού σχολείου   στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος  e twinning

Στο πλαίσιο της σύνδεσης της 1ης ΣΑΕΚ Ηρακλείου με την τοπική κοινωνία οι καταρτιζόμενοι του τμήματος «Τεχνικός Μαγειρικής τέχνης- αρχιμάγειρας (chef επισκέφτηκαν την Δευτέρα 08 Απριλίου 2024  το 15ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου και υλοποίησαν  εργαστήριο ζαχαροπλαστικής στη διάρκεια του οποίου παρασκεύασαν και γεύτηκαν παραδοσιακά πασχαλινά εδέσματα από τη Μάλτα τα επονομαζόμενα Figolli.

Τους σπουδαστές της 1ης Σχολής Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης Ηρακλείου και τους καθηγητές τους κα Ασουμανάκι Ιωάννα και κο  Σταυρακάκη Ιωάννη υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό τόσο οι μαθητές των τάξεων Δ`, Ε` , ΣΤ` όσο και η διευθύντρια του δημοτικού σχολείου, κ. Αθηνά Κρητσωτάκη και ο υποδιευθυντής Γιώργος Ταμιωλάκης. Την έμπνευση για την δράση αυτή είχαν η κα Μαρία Γιακουμάκη καθηγήτρια των Γαλλικών και κα Πηνελόπη Κουκουλάκη καθηγήτρια των Αγγλικών, που υλοποιούν το Ευρωπαϊκό έργο etwinning “Festive Explorers”. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος τα συνεργαζόμενα σχολεία από τη Μάλτα , την Τσεχία και την Ελλάδα κλήθηκαν να ανταλλάξουν παραδοσιακές πασχαλινές συνταγές της χώρας τους και να μοιραστούν μ’ αυτόν τον τρόπο γεύσεις και αρώματα από την παράδοσή τους.

Στο σχολείο παρευρέθηκε και ο Διευθυντής της 1ης ΣΑΕΚ Ηρακλείου κ. Γραφανάκης Μιχάλης ο οποίος είναι πάντοτε ένθερμος υποστηρικτής  τέτοιων δράσεων εξωστρέφειας της σχολής που φέρνουν σε επαφή μελλοντικούς επαγγελματίες με μέλη της ευρύτερης κοινωνίας.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!