Θεατρική παράσταση “Βίκτωρας και Μαρία” για τους Βρεφονηπιοκόμους Γ΄ εξαμήνου

Το τμήμα Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων Γ΄ εξαμήνου παρακολούθησε τη διαδραστική θεατρική παράσταση «Βίκτωρας και Μαρία» με θέμα το σχολικό εκφοβισμό στις 21.12.23, στα πλαίσια του Εργαστηρίου, του Θεατρικού Παιχνιδιού, με εκπαιδεύτριες την Αγαθή Τέλη και τη Φωτεινή Μαγριπλή .

Λίγα λόγια για την παράσταση

Δύο ηθοποιοί η Αλίκη Ατσαλάκη και ο Θοδωρής Θεοδωρίδης μπήκαν μέσα στην τάξη και μετέτρεψαν τη σχολική αίθουσα σε χώρο σκηνικής δράσης χρησιμοποιώντας απλά θεατρικά μέσα και αλλάζοντας συνεχώς ρόλους .Με βασικούς ήρωες της ιστορίας τον Βίκτωρα και τη Μαρία, αφηγήθηκαν μια ιστορία ενδοσχολικής βίας. Ανέδειξαν τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει ένα τέτοιο γεγονός σε όλα τα εμπλεκόμενα μέρη αλλά και το ρόλο των παρατηρητών απέναντι σε αυτό.

Στη θέση του Βίκτωρα θα μπορούσε να βρίσκεται κάθε παιδί που πέφτει – ή έχει πέσει – θύμα παρενόχλησης μέσα στο σχολικό περιβάλλον και στη θέση της Μαρίας ο κάθε συμμαθητής ή συμμαθήτρια που καλείται να πάρει θέση απέναντι στο φαινόμενο αυτό.

Πώς μπορεί να σπάσει ο κύκλος της βίας; Είναι το κλειδί της λύσης ο παρατηρητής; Τι μπορεί να προτείνουν οι ίδιοι οι μαθητές ως λύση;

Οι εκπαιδευτικοί, μετά το πέρας της παράστασης, έλαβαν ηλεκτρονικά εκπαιδευτικό υλικό ώστε να συνεχίσουν την επεξεργασία των θεμάτων που ανακύπτουν κατά την παρακολούθησή της.Οι καταρτιζόμενοι βίωσαν μια μοναδική εποικοδομητική εμπειρία και ανυπομονούν για άλλες παρόμοιες.